Батьки не завжди усвідомлюють небезпеку для здоров’я свого малюка, коли дитина скрипить зубами вночі. Для того, щоб розібратися, як лікувати бруксизм у дітей, необхідно звернутися по фахову допомогу: провести ретельну діагностику захворювання, виявити її причини та підібрати індивідуальне лікування.
Що таке бруксизм?
Бруксизм – це мимовільне скреготіння зубами, яке проявляється зазвичай під час сну. Однак бувають випадки, коли дитина скрегоче зубами навіть вдень – наприклад, від хвилювання, страху, перенапруження. Регулярність бруксизму безпосередньо негативно впливає на стан зубної емалі, зумовлюючи розвиток карієсу, утворенню зубного нальоту та сприяючи запальним процесам.
Причини бруксизма
Досі достеменно невідомо, що саме є передумовою появи цієї патології. Перелік ймовірних факторів доволі великий. За результатами досліджень, до основних причин, чому вночі дитина скрипить зубами, належать:
- психологічні фактори (емоційна нестабільність, стреси, перенапруження, афективні стани) – вони провокують скорочення м’язів і зубний скрегіт;
- неврологія: порушення в роботі центральної та периферійної нервової систем, які спричиняють рухово-неврологічні наслідки (енурез, апное, хропіння, сомнамбулізм, функціональні порушення хребта та ін.);
- стоматологічні причини: неправильна будова або порушення зубощелепної системи (неправильний прикус, некоректно проведене ортодонтичне або ортопедичне лікування).
Дитячий бруксизм часто спостерігається під час прорізування або вікової зміни зубів. Черепно-мозкові травми також можуть давати такі ускладнення.
Як лікувати бруксизм в домашніх умовах?
Діти, що мають бруксизм, вранці можуть відчувати біль у голові, нижньощелеповому суглобі чи загалом в усій щелепі. І що робити, якщо скриплять зубами уві сні, до якого саме спеціаліста звертатись – не всі батьки знають, але без лікарської допомоги не обійтись.
Звичайно, профілактично можна:
- прикладати теплий вологий рушник до щік дитини для розслаблення м’язів перед сном;
- включати заспокійливу музику або читати книги, щоденні і тривалі прогулянки, щоб нормалізувати психологічний стан малюка і налаштувати його на відпочинок,
та спочатку все ж варто звернутись до ортодонта та психолога, щоб переконатись у відсутності серйозних відхилень в здоров’ї дитини.
Як лікувати бруксизм?
Про те, як боротися із бруксизмом саме у вашому сімейному випадку – може порадити лише фахівець після ретельного огляду дитини. На жаль, немає чарівної пігулки, яка допоможе швидко вирішити цю проблему. Якщо ж сподіватися, що дитина переросте це та взагалі нічого не робити – з часом можуть з’явитись чітко виражені дефекти мови, дискомфорт під час змикання зубів, спазми при жуванні, запалення періодонтальних тканин.
Ортодонт підкаже, що робити, щоб не скрипіти зубами уві сні, попередньо зібравши розгорнутий анамнез. Щоб уникнути подальшого стирання емалі, зазвичай лікар рекомендує одягати спеціальні капи, які виготовляють під конкретного пацієнта в зуботехнічній лабораторії.
Побувавши в стоматології «Акварель» ви дізнаєтесь, як лікувати скрип зубами уві сні, адже фахівці клініки виявлять причини захворювання, розроблять індивідуальний план лікування під маленького пацієнта з урахуванням гостроти проблеми та віку дитини. Головне – не зволікайте звернутись по допомогу!